Блог

Один день – чотири замки: куди поїхати на один день зі Львова

Золота Підкова Львівщини: Золочів, Олесько, Підгірці, Свірж – класика пізнавального туризму та безпрограшна відповідь на питання: куди поїхати на один день поблизу Львова.

Один день – чотири замки, і в кожного – своя історія, з містикою, інтригами, романтикою і слідами минулої розкоші.  Мандрівка замками Золотої Підкови  – чудовий варіант одноденної мандрівки для тих, хто хоче оглянути цікаві місця біля Львова.  Маршрут називають Підковою, оскільки на карті він нагадує вигнуту лінію, а Золотою – бо це справді найгарніші та найвеличніші замки Галичини. На екскурсію Золотою Підковою можна поїхати автобусом у складі туристичної групи, а можна вирушити на власному авто. 

Грифон-охоронець та смакоти Свірзького замку

Розпочинає маршрут Свірзький замок, споруджений у XV ст., перша письмова згадка про нього датована 1427 р. Це майже на 100 років раніше, ніж поява французьких королівських піхотинців – мушкетерів. Тому й не дивно, що багато сцен для радянського фільму про д’Артаньяна, Атоса, Портоса і Араміса відзняті саме на його тлі, зокрема і знаменитий сніданок під кулями. До речі, інші замки із Золотої Підкови теж стали тлом для подій, які розгортаються у цьому фільмі. 

У Свірзькому замку чудово збереглися портали (оздоба над входами у замкові споруди), ліпнина та автентичні різьблені сходи, камін у замковій залі, колодязь у внутрішньому дворі. Замок має свій символ – рельєфного грифона, який за легендою створений колишнім власником-алхіміком, щоб охороняти скарби Свірзького замку.  

З літа 2021-го року подвір’я замку відкрите для відвідувачів. Тут організовують культурно-мистецькі події та дегустації крафтових виробників. 

Один із чудових способів перезавантажитись і  знайти натхнення – наша одноденна заміська екскурсія зі Львова до середньовічного замку Свірж – «Свіржтур – замок і дегустація вин» . У ній чекає екскурсія та дегустація унікальних ягідних вин з приватних виноробень околиць замку Свірж. 

Приємною паузою в мандрівці стане відпочинок на березі замкового озера, яке огортає замок.

Китайський палац та таємниця тамплієрів 

Маршрут продовжується Золочівським замком, зведеним у 1634 р. Попри елегантний вигляд,  цей ренесансовий замок збудований як «palazzo in fortezzo» (палац у фортеці), тобто він поєднує функції оборони та житла. Замок має насичену історію: будувався як фортеця, служив королівською резиденцією та панським маєтком, тут були розміщенні казарми для вояків, пізніше госпіталь, навчальний заклад і навіть в’язниця. 

До наших днів на захищеному оборонними валами подвір’ї найкраще збереглися два палаци – великий житловий і Китайський, обидва в чудовому стані і готові дивувати відвідувачів багатою експозицією. В житловому – відновлено історичний інтер’єр та представлено неймовірну колекцію старожитностей, меблів та творів мистецтва, в Китайському діє виставка присвячена культурі Сходу, а в його центральній ротонді розмістилися інтер’єрна частина і чайний зал. 

Серед найвідоміших цікавинок Золочівського замку – кам’яні брили із зашифрованими написами, датованими кінцем XIV – поч. XV століття. За однією з версій – це нерозкодоване досі послання від тамплієрів. Навколо Золочівського замку збереглися вали та бастіони, які раніше допомагали оглядати території у випадку військової загрози, а тепер звідти можна просто милуватися видом на Золочів та мальовничими пейзажами. 

Похмура розкіш Підгорецького палацу

Наступна зупинка – Підгорецький замок, пам’ятка архітектури епохи пізнього Ренесансу і Бароко, збудована впродовж 1635–1640 років. 

Замок є не у найкращій своїй формі. Він потребує масштабної реставрації і доступний до огляду лише зовні. Та від його вигляду у вас обов’язково перехопить подих. «Велич і розкіш!» – саме таке враження справляв цей замок палацового типу на шляхетних гостей від моменту свого спорудження у XVII ст.  Навіть планування залів тут було тематичним та ретельно продуманим:  кармазинова (відтінок червоного), зелена, золота, мозаїчна.

Можливо, вам пощастить і ви впіймаєте поглядом зникаючий шлейф Білої Пані – привида колишньої господині замку, живцем замурованої чоловіком-ревнивцем. 

У Підгірцях вас чекає неймовірна, дещо готична атмосфера замку та краєвиди, від який паморочиться в голові. Доповнять враження прогулянка замковим парком та огляд костелу святого Йосипа, що навпроти замку.

Княжий Олеський замок

Останнім на маршруті Золотої Підкови вас зустріне її справжній діамант –  Олеський замок, найстаріший на Львівщині — пам’ятка архітектури та історії XIII—XVIII ст. Перша письмова згадка про нього датована 1327 роком. Припускають, що цей замок побудований одним із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича, який був онуком короля Данила, — Андрієм або Левом. Замок пережив численні зміни своїх власників, війни, пожежі, та після руйнівного землетрусу 1838 року повністю занепав. Лише у 1965 році почалося його відновлення. Спершу у замку планували зробити щось на зразок санаторію, проте започаткували музей. 

Зараз тут розташована філія Львівської національної галереї мистецтв, а в 11-ти просторих залах розміщено понад 1500 унікальних експонатів – предмети побуту та прикладного мистецтва, твори живопису, гобелени, старовинні меблі.

Навколо середньовічних мурів розкинувся розкішний замковий парк, з екзотичними олеандрами та кипарисами, хащами цитрусових і фруктових дерев, давніми кам’яними статуями та сучасними скульптурами. Поруч із замком варто оглянути ще одну пам’ятку архітектури – колишній монастир капуцинів.

Мандрівка Золотою Підковою Львівщини обов’язково залишить незабутні враження і бажання ще раз повернутися у ці просяклі історією шляхетні мури. Тим паче, що замки справді розташовані недалеко від Львова і за один день можна побувати у всіх одразу чи приділити більше часу лише одному та оглянути всі цікавинки поруч.  

Вас також може зацікавити:

Ми з вами зв’яжемось

Дякуємо! Ми отримали Ваше повідомлення та невдовзі з Вами зв'яжемось.
Упс! Щось пішло не так. Будь ласка спробуйте ще раз пізніше.